Saturday, December 16, 2017

Perth Open Championships

The Perth Open Championships for athletes with disability took place on Saturday 2nd September 2017 at the George Duncan Athletics Arena, Perth.  The weather was warm and sunny and the event was very well attended.  Well done to all VP-Glasgow athletes who competed and thank you to our Officials who gave of their time.  Performances of note are listed below.

 

Darren Carruthers won Silver in the 1500m with a time of 5:38.2s; Silver in the 400m with a time of 67.63s; Silver in the 800m with a time of 2:37.82s; Bronze in the Javelin with a throw of 9.36m.

Rodrigo McEwan won Gold in the 100m with a time of 14.3s; Gold in the 200m with a time of 31.16s

David Mott won a hat-trick of Gold medals -  in the 100m with a time of 13.72s; 200m with a time of 28.66s; Long Jump with a jump of 4.39m.

Callum Paterson won Bronze in the 100m with a time of 14.47s; Gold in the 800m with a time of 2:36.52s; Gold in the Shot Putt with a throw of 5.79m; Bronze in the Long Jump with a jump of 3.76m.

Ryan Cuzen won Bronze in the 100m with a time of 13.02s; Bronze in the 400m with a time of 63.40s; Silver in the 200m with a time of 28.10s.

Andrew Larter won Silver in the 100m with a time of 12.84s; Bronze in the Long Jump with a jump of 4.89m.

Sean McCormick won a hat-trick of Gold medals - in the 100m with a time of 11.09s; 200m with a time of 23.66s; Shot Putt with a throw of 11.64m.

Johnathan Burns won Silver in the 100m RR with a time of 35.60s; Gold in the 40m RR with a time of 16.23s; Gold in the 60m RR with a time of 24.38s; Silver in the Bean Bag Throw with a throw of 3.45m.

Alasdair Larter won Silver in the 400m with a time of 70.40s; Bronze in the 800m with a time of 2:38.07s; Bronze in the Shot Putt with a throw of 6.27m.

Fraser Brash won Bronze in the 400m with a time of 71.45s; Bronze in the 200m with a time of 31.10s; Silver in the Javelin with a throw of 15.13m.

Hamish Couper won Silver in the Javelin with a throw of 13.73m; Silver in the Shot Putt with a throw of 7.82m; Bronze in the Discus with a throw of 14.30m.

David Lapping won Bronze in the Softball with a throw of 16.75m.

 

Karis Butcher won Bronze in the 100m with a time of 20.87s; Bronze in the 60m with a time of 12.46s; Gold in the Softball with a throw of 14.93m.

Georgeann Kay won Silver in the 100m with a time of 20.54s; Gold in the 60m with a time of 11.73s.

Nicole Lang won Gold in the 100m with a time of 20.28s; Silver in the 60m with a time of 11.99s; Silver in the Softball with a throw of 13.80m.

Amelia Loyden won Gold in the 100m with a time of 28.70s; Gold in the 60m with a time of 15.8,4s

Embeth Loyden won Silver in the 100m with a time of 29.59s.

Lauren Gallagher won Bronze in the 100m RR with a time of 29.43s; Gold in the 400m RR with a time of 1:59.67s; Gold in the 200m RR with a time of 56.70s; Gold in the 800m RR with a time of 4:29.00s.

 

 

Linda Innes

Senior and U17 Champs

The Scottish Athletics National Senior and U17 Championships took place on Saturday 26th and Sunday 27th August at Grangemouth Stadium.  Very well done to all VP-Glasgow athletes who competed and many thanks to our Officials who turned out on both days.  Performances of note are listed below.

U17W

Alice Baxendale won Silver in the Discus with a throw of 35.96m.

Jade Henry won Gold in the 80m Hurdles with a time of 11.64s.

Robyn Taylor won Bronze in the 100m with a time of 12.56s.

Rachel Hunter won Silver in the Long Jump with a jump of 5.37m.

Shannon Waldron won Gold in the Hammer with a throw of 52.90m.

Cara McCauley won Silver in the Pole Vault with a height of 2.70m.

Emily Miller won Gold in the 300m with a time of 40.36s.

Adrienne Murray won Bronze in the 800m with a time of 2:16.92s.

U17M

Ruairidh Scott-Brown won Gold in the Javelin with a throw of 50.46m.

Jamie Stevenson won Gold in the 100m with a time of 11.24s; Silver in the 200m with a time of 22.98s.

Sean McGraw won Silver in the 100m with a time of 11.33s.

Senior Women

Mhairi Porterfield won Silver in the Hammer with a throw of 13.25m.

Chloe Lambert won Bronze in the 100m with a time of 12.01s; Bronze in the 200m with a time of 24.69s.

Jade Nimmo won Gold in the Long Jump with a jump of 5.98m; Bronze in the 100m Hurdles with a time of 14.37s.

Mhairi Hendry won Silver in the 800m with a time of 2:08.77s.

Phillipa Millage won Bronze in the 800m with a time of 2:09.55s.

Senior Men

Adam Boyle won Silver in the Javelin with a throw of 59.06m.

Jax Thoirs won Gold in the Pole Vault with a height of 5.32m (Championship Best Performance).

Sam Adam won Silver in the Pole Vault with a height of 4.80m.

Kade Thomas won Bronze in the 100m with a time of 10.86s; Bronze in the 200m with a time of 22.18s.

Marcus Morton won Silver in the High Jump with a height of 1.91m.

Calum Innes won Gold in the 110m Hurdles with a time of 15.09s.

Linda Innes

Age Group Champs

The Scottish Athletics Age Group Championships were held at Scotstoun Stadium on Saturday 19th and Sunday 20th August.  VP-Glasgow are delighted to see this competition return to Scotstoun after a number of years’ absence; the number of competing athletes underlined the popularity of the venue - despite the very windy and wet conditions.  Very well done to all VP-Glasgow athletes who competed and many thanks to our Officials for turning out in such challenging conditions on Saturday.  Athletes and Officials had a much drier experience on the Sunday session.

Performances of note are listed below.

U13G

Holly Kirkwood won Gold in the 800m with a time of 2:31.90s; Gold in the Long Jump with a jump of 4.93m.

Valencia Wright won Gold in the 1500m with a time of 5:01.98s.

Catriona Scott won Gold in the 70m Hurdles with a time of 11.36s; Silver in the High Jump with a height of 1.48m.

Evie Greig won Bronze in the High Jump with a height of 1.36m.

Meghan Porterfield won Gold in the Shot Putt with a distance of 11.91m (Championship Best Performance); Gold in the Discus with a throw of 30.42m.

U13B

Connor McNally won Gold in the High Jump with a height of 1.46m.

U15G

Lily Jane Evans-Haggerty won Silver in the 1500m with a time of 4:38.59s.

Cara McCauley won Silver in the Pole Vault with a height of 2.50m.

Lucy Gardner won Silver in the Discus with a throw of 28.03m.

Katie Burr won Silver in the 75m Hurdles with a time of 11.98s.

(Results for the U15G Long Jump has not yet been updated on the SA website.)

U15B

Ben Chatham won Bronze in the 80m Hurdles with a time of 12.38s.

U20W

Robyn Taylor won Bronze in the 100m with a time of 12.28s.

Alice Baxendale won Bronze in the Discus with a throw of 35.46m.

U20M

Andrew Peck won Bronze in the Discus with a throw of 44.89m.

Jack McComb won Silver in the 400m Hurdles with a time of 58.29m.

Adam Boyle won Gold in the Javelin with a throw of 58.42m.

 

Linda Innes

Special Olympics 2017

The Special Olympics Great Britain National Summer Games were held in the city of Sheffield between Monday 7th – Saturday 12th August 2017.

This is the country’s largest multi-sports event for athletes with intellectual disabilities to be held in 2017.   Around 2,600 athletes of all ages and abilities came together from across the country and were supported over 4 days of competition by 800 coaches, 1000 volunteers, 200 officials and over 7,000 family & friends.

Scotland West consisted of approx. 305 athletes across 18 sports and we were one of the biggest squads attending the event.  The Athletics squad consisted of 35 athletes (10 from VP-Glasgow) and 10 coaches (Gordon and Linda Innes attended from VP-Glasgow).  In total, the SOSW Athletic squad won 30 Gold, 21 Silver and 19 Bronze medals.

A huge thank you and well done to all our athletes who competed over the 4 days.  They were all hugely enthusiastic, good-humoured and, without exception, a credit to their parents, coaches and VP-Glasgow.  Many thanks from Gordon and I for your company in Sheffield.  We were very proud of you all and hope that you all enjoyed the experience as much as we did.

A special thank you must go to the army of friends and family supporters who travelled down to Sheffield and cheered everyone on every day.  You were wonderfully noisy!!

 

I have listed below all the medal winners and performances of note.

 

Darren Carruthers won Gold in the 3000m in a time of 11:03.10 (PB); Silver in the Turbo Javelin with a throw of 11.97m; Bronze in the 1500m with a time of 5:08.40.

Alasdair Larter won Gold in the 800m with a time of 2:34.80 (PB); achieved a PB in his 400m with a time of 64.45s; Silver in the 1500m with a time of 5:28.70.

Michael Baillie won Silver in the 200m with a time of 31.70s; Bronze in the 100m with a time of 14.00s (PB); achieved a PB in his Softball with a throw of 10.50m.

Fraser Brash won Silver in the 200m with a time of 29.40s (PB); Gold in the 100m with a time of 13.80s (PB); Bronze in the Long Jump with a distance of 3.70m.

Craig Lockhart won Gold in the 200m with a time of 27.80m; Bronze in the 100m with a time of 13.30s; Gold in the Turbo Javelin with a throw of 31.12m (PB); Gold as a member of the winning 4 x 100m Relay team in a time of 49.60s.

Sean McCormick won Bronze in the 200m with a time of 25.30s; Silver in the 100m with a time of 12.10s; Silver in the Shot Putt with a throw of 12.09m (PB); Gold as a member of the winning 4 x 100m Relay team in a time of 49.60s.

Ryan Cuzen won Gold in the 100m with a time of 13.20s; Silver in the 400m with a time of 59.90s (PB).

David Mott won Gold in the Long Jump with a distance of 4.03m (PB).

Andrew Larter won Gold in the Long Jump with a distance of 4.78m.

David Lapping won Bronze in the Softball with a throw of 18.51m (PB).

 

Linda Innes