Sunday, December 08, 2019

Award winners at Scotstoun

Congratulations to our award winners who received their trophies and medals on Wednesday evening on the Club Deck at Scotstoun.  150 members and their families came along to the presentation.

25 trophies were presented to our award winners and a further 60 medals and 24 trophies were presented to our Club Champions and Cross Country Champions.

It was a fitting end to a fantastic season and great to see so many smiling faces.

 

 

Jubilee Cup

Awarded for the most outstanding performance by a male or female of any age.

Jax Thoirs is currently ranked 3rd in the UK, he was 1st in the Scottish Championships and finished 2nd in the Pole Vault at the British Championships with a height of 5.56m.                 

          

                                                     

The David Black Trophy

Awarded for the most meritorious performance by a female of any age.

Holly Kirkwood was 2nd in the Long Jump at the England Athletic Championships in Bedford and 3rd in the triple jump at the World Youth Games in Gothenburg with a distance of 11.38m, a new Scottish record.

 

 

Alan Paterson Cup

Is awarded for the best Field performance by a male of female of any age.

Meghan Porterfield is currently ranked 3rd for in the UK for Shot Put and won gold at the Scottish Athletics Championships in Grangemouth in August with a new Scottish Record distance of 13.29m. 

               

 

Bob Johnstone Cup

Is awarded for the best performance by a young male aged 13 to 17 years.

Connor McNally is currently ranked 3rd in the UK in the long jump, he was 1st in the Scottish Championships and was 1st at the England Athletic Championships in Bedford with a distance of 6.44m.

               

 

Wallace Crawford Cup

Awarded to the most promising young athlete, male or female aged 13 to 17 years.

Kiera Maxwell finished 1st in 10 throws events during the year and won the Scottish Championship at Grangemouth with a discus throw of 34.81m.

 

 

Jim Baillie Youth Cup

Is awarded to the most outstanding performer among the U17 males.

Kyle McAulay is ranked 2nd in the UK and was 2nd at the England Athletics Combined Events Championship in Manchester in August with 5323 points.

               

 

Veteran's Cup

Is awarded for the best masters performance by a male of female.

James Stewart finished in 15th place at the Madrid Marathon in April in a time of 2 hours 39 minutes but he also finished 3rd when completing the 95 miles of the West Highland Way in a time of 16 hours 42 minutes.

               

 

Novice (Horn) Cup

Is awarded to the most meritorious boy under 13 years

Angus Bain was 1st in the 75m Hurdles and 1st in the Long Jump at the West District Championships at Kilmarnock in May.     

         

    

Cascarina Shield

Is awarded for the most outstanding 10K + performance by a senior or U20 male or female over the last year.

Max Milarvie was 1st in the Great Scottish Run in September with a time of 31m 24s.

               

 

CMT Senior Track Cup

Is awarded to the top Senior Female in Track or Field.

Chloe Lambert was 2nd in the 200m and 3rd in the 100m at the Scottish Championships in Grangemouth and she set a new PB for the 200m at the UK Women’s League match at Scotstoun with a time of 24.14s.

 

 

Captain's Rose Bowl

Is awarded to the best Middle Distance performance by a female.

Philippa Millage was 1st in the 800m at the Scottish Indoor Championships at the Emirates Arena and 2nd in the 800m at the Scottish Championships at Grangemouth.  She set her seasons best time of 2:05.48 in Belfast in June.

               

 

Special Award - Scottish Relay Record

On the 16th of February at the Emirates Arena, Robyn Taylor, Lauren Greig, Emily Miller and Chloe Lambert set a new Scottish National Indoor record in the 4 x 200m relay with a time of 1:40.75s.

 

    

Baker Sound Cup

Is awarded to the top club performer among the U17 females in Track and Field.

Katie Burr was 1st at the Scottish Athletics Combined Events Championships at Grangemouth and 3rd in the England Athletics Combined Events Championships at Manchester with a total of 4928 points. 

               

               

McCracken Trophy

Is awarded to the top club performer among the U15 females in Track and field.

Jenna Hilditch was 1st in the Scottish Athletics Combined Events Championship and 1st in the 75m Hurdles at the Scottish Championships in Grangemouth with a personal best time of 11.51s.

               

               

McGowan's Minor Trophy

Is awarded to the top club performer among the U13 girls in Track and field.

Zoe Douglas was 2nd in the 70m Hurdles with a time of 11.82s and 3rd in the Long Jump at the Scottish Championships with a distance of 4.56m.

               

               

 

Achilles Heel Jumps Award

Is awarded for the best High Jump Performance from a male or female of any age.

Abbey Orr was 1st in the High Jump at the Scottish Athletics Championships in Grangemouth and set a personal best at the Schools International in Swansea with a height of 1.71m.

               

               

Achilles Heel Trophy

Is awarded to the most Meritorious Girl – Sprinter.

Evie Greig was 1st in the 200m at the Scottish Championships at the Emirates with a personal best time of 25.42s and 3rd in the 80m at the World Youth Games in Gothenburg with a time of 10.26s.

 

 

              

Achilles Heel Trophy

Is awarded for the best Performance by an Athlete with a disability, male or female of any age.  

Steven Bryce was 1st in the 800m at the Scottish Disability Sport Championships at Grangemouth with a time of 2:09.59 and he set a new personal best this season of 2:02.20.

               

               

 

McKnight Financial Most Improved Trophy

Awarded to the most improved female athlete of any age.

Holly Hailstone was 3rd in the discus at the Scottish Athletic Championships and 1st in the Javelin at the same event with a personal best of 24.79m.

               

 

               

McKnight Financial Most Improved Trophy

Is awarded to the most Improved Athlete with a disability, male or female of any age.     

Nicole Lang was 1st in the 60m at the Forth Valley Championships in Grangemouth and 1st in the 60m at the Perth Open Championships in a time of 12.9s.

               

               

Neil's Wheels Trophy

Is awarded to the most Improved Race Runner, male of female of any age.

Michael Johnstone competed in both the SDS Junior Championships at Grangemouth and the Red Star Championships at Crownpoint.  He won 4 Gold medals in total in the 50m, 60m and 100m and also achieved 3 personal best performances.

               

               

 

Special Award - Scottish Relay Record

On the 1st of March at the Emirates Arena, Jenna Hilditch, Catriona Scott, Holly Kirkwood and Evie Greig set a new Scottish U15 record in the 4 x 200m relay with a time of 1:46.41s.

    

 

              

Sheila Fairweather Memorial Shield

Is awarded to the best Club Athlete, male or female of any age.

Holly Little represented the club over 200m, 400m Hurdles, 800m, 1500m where she achieved a personal best of 4:36.85, 2000m Steeplechase, 4000m Cross Country, 5000m on the road, 6500m and 7500m in cross country and a personal best in the Long Jump of 4.17m.

               

               

 

Cross Country Trophy

Is awarded for the best performance by a female of any age.

Suzanne Gilmour was 3rd in the 4000m National Short Course Championship at Kirkaldy where she finished in a time of 15:53.

               

               

 

Cross Country Trophy

Is awarded for the best performance by a Male of any age.

Fraser Gilmour was 1st in the Dunbartonshire Cross Country Championships at Balloch and 3rd in the Scottish Schools Championships at Queensferry.

               

               

 

Most Improved Athlete Trophy

Is awarded to the most Improved male of female Athlete of any age.       

Catriona Scott achieved personal best performances in 11 different events.  She  took over a second off her 300m time in Gothenburg and was 2nd in the 75m Hurdles at the West District Championships.

               

               

 

Dunkeld Trophy

Is awarded to the helper, coach, parent or official who has contributed strongly to the club over the last year and can be a male or female of any age.

Graeme Laing is one of our most popular and enthusiastic Jog Leaders, he takes a regular Tuesday night session, often supports the group on other nights and this year has been assisting our U11's as a team manager.