Saturday, March 17, 2018

National Cross Country Championships

The 2018 National Cross Country Championships took place at Callendar Park, Falkirk on Saturday 24th February and the club continued the success of recent years with a number of individual and team medals.Valencia Wright

With over 2,000 athletes aged from 10 to 80+ descending on Falkirk from all over the country, many in the athletics community regard this event as the highlight of the athletics year in Scotland and it would be difficult to argue against that view this year. Perfect weather meant the conditions were ideal for spectators and combined with the recent dry spell the course was remarkably free of mud, meaning athletes were happy to hang around to cheer on our athletes in the later races helping to create an excellent atmosphere.

Valencia Wright got the day off to a great start winning the silver medal for the U13 Girls (at the time of writing the U13 girls results are not available).

Fraser Gilmour was 6th across the line in the U13 Boys race and combined with Saul McGlennan, Finlay Waters and Jake Speirs to get team bronze.

Lily-Jane Evans-Haggerty won the gold medal in the U15 Girls, repeating her gold medal winning performance from the last two years and along with Joanna Littlefield, Jenna Little and Rhian Callan the U15 Girls just missed out on a team medal with 4th place.

Callum Byrne (12th), Blayne Wright (24th) and Jack McKinnon (55th) were our top U15 boys.Anna Tait

In the U20 Women’s race, Gillian Black was 6th and Holly Little was 11th.

Anna Tait won the bronze medal in the Senior Women’s race with Donna Finlayson 134th out of 271 finishers on the 10k course.

In the Senior Men’s race, Keiron Rafferty ran well, finishing in 21st place out of 623 finishers. Peter Jardine was our top “veteran” finisher just ahead of Gerry Craig. Duncan Thomson and Tom Ord were our other veteran finishers.

Thanks to Charlie Murray and Jim Harvey who organised the delivery and removal of the club tent, all our athletes who competed and the family and friends who came along to support them and contribute to the great atmosphere. Injuries and lack of availability this year meant our numbers were down in the older age groups but hopefully next year we will have a larger turnout.

Ralph Connolly

Scottish Masters Cross Country

Dean Castle Country Park, Kilmarnock was the venue on Saturday 3rd February for the Scottish Masters Cross Country championship for athletes aged 40+.

Five of our athletes bravely tackled what was an extremely challenging course with the mud, steep hills and obstacles combining to provide a real test of their strength and endurance.

Peter Jardine (Vet 50) was 16th out of 84 in his age category and 86th overall out of 237 finishers. Tom Ord (Vet 60) was 160th, Duncan Thompson (Vet 45) 165th and Sandy Gardner (Vet 45) 210th.

In the female’s race, Louise Gibson (Vet 45) finished 12th in her age category and 42nd overall in a field of 106 finishers.

For those Masters who did not fancy the outdoors, the Emirates Indoor arena was the venue on Sunday 4th February for the Scottish Masters Indoor championships for athletes aged 35+.

Lisa Doyle (Vet 35) was 1st in the 400m (61.18) and 1st in the 200m (27.73), Claire Thompson (Vet 40) was 2nd in the 800m (2.39.19) and Mhairi Porterfield (Vet 35) was 1st in the shot (13.15m)

Well done to everyone who competed at the weekend.


Ralph Connolly

Edinburgh Cross Country

The Great Edinburgh Cross Country was held in Holyrood Park on Saturday 13th January 2018 in dry weather.  Well done to all VP-Glasgow athletes who took part and I hope that they enjoyed the experience as much as I did watching them on TV from my comfy couch!!.

Their performances are noted below.


U13 Girls Inter Districts

Valencia Wright was 2nd in a time of 11.43

Sophie Sinclair was 15th in a time of 12.41

Beth Bushell was 34th in a time of 13.23

Valencia and Sophie were part of the West Team who were 2nd.


U13 Boys Inter Districts

Fraser Gilmour was 13th in a time of 11.31 and was also part of the West Team who were 2nd.

David Kirkpatrick was 19th in a time of 11.40

Russell Barnett was 21st in a time of 11.47


U15 Girls Inter Districts

Isla Britton was 8th in a time of 16.00 and was also part of the West Team who were 2nd.

JoJo Littlefield was 21st in a time of 16.51

Team Relay 4 x 1K


U15 Boys inter Districts

Callum Byrne was 43rd in a time of 15.52


Senior and Junior Women Inter District

Gillian Black was 21st in a time of 24.12 and was also part of the Scottish Students Team who were  4th.

Stephanie Lawrie was 42nd in a time of 25.22


Senior and Junior Men Inter District

Kieron Rafferty was 31st in a time of 28.04 and was also part of the West Team who were 4th.


International Team Relay – 4 x 1K

Mhairi Hendry and Philippa Millage were part of the Scottish Team “B” who came 6th in a time of 12.02.


Linda Innes

West District Cross Country

Lindsays West District Cross Country Championships were held on Saturday 9th December at Irvine Moor Racecourse.  Weather can only be described as ‘Baltic’!  Well done to all athletes who competed in such cold conditions.  Performances of note are listed below and full results can be found on the Scottish Athletics website.Valencia Wright


Gold medal won by Valencia Wright for her fine individual performance of 12.22.

Silver medal won by our U13G team which consisted of Valencia Wright (1st – 12.22), Sophie Sinclair (4th – 13.22) and Beth Bushell (11th – 13.56)


Bronze medal won by Fraser Gilmour for his performance of 11.59.

Silver medal won by our U13B team which consisted of Fraser Gilmour (3rd – 11.59), David Kirkpatrick (4th – 12.24) and Jake Speirs (17th – 12.57)


Our U15G team took 7th place – Team consisted of JoJo Littlefield (12th – 16.21), Roisin Cameron Coyle (36th – 17.31) and Jenna Little (44th – 18.10)


Our U15B team took 4th place – Team consisted of Callum Byrne (5th – 14.19), Devan Miller (15th – 14.54) and Blayne Wright (19th – 14.59)


Gold medal won by Holly Little for her individual performance of 20.20.


Sen/Masters Women

Our Sen/Masters team took 7th place -Team consisted of Steph Lawrie (10th – 26.54), Becky Dunphy (38th – 29.41), Donna Finlayson (39th – 29.43) and Julie Barnett (44th – 30.


Masters Men

Our Masters Men team took 14th place – Team consisted of Peter Jardine (53rd – 41.19), Duncan Thomson (75th – 43.25) and Tom Ord (85th – 44.23)


Linda Innes