Thursday, April 02, 2020

Cross Country Update

Kenny McVey has sent in an update of all the Cross Country results for the month of October.

Scottish CC Relay Championships. 

 Sat. 22-10-16.

 Cumbernauld.  

 A Team 10th.

 Afewerki Hailey             10th       12:22.

 Max Malarvie                 12th       13:00.

 Jamie MacKinnon         12th       12:54.

 Martin Hayes                  10th       12:40.

 B Team 42.

 Duncan Thomson           81st      15:14.

 David Vernon                   55th      13:07.

 Kieron Rafferty                37th      13:06.

 Gerry Craig                       42nd     15:06.

 Vet50 Team 12th.

 Ralph Connolly                12th      15:50.

 Peter Ramsay                  13th      16:52.

 Gordon Murray                16th      18:28.

 D Team.

 Damien Moore              101st       16:13.

 Kenny McVey                112th       22:04.

 Ladies 3rd Team.

 Mhairi Henry                      5th       13:59.

 Philipa Millage                   3rd       14:48.

 Jo Moultrie                         3rd       13:38.

 Anna Tait                            3rd        14:19.

 Dunbartonshire CC Relay Championships. 

 Sun. 16-10-16.

 Helensburgh.

 A Team 2nd.

 Chris  Boyle                        6th        14:42.

 Steven Bryce                      2nd       14:20.

 Ciaran Kelly                        3rd        14:52.

 Martin Hayes                     2nd        12:48.

 B Team 2nd.

 Patrick Bowman               3rd         14:30.

 Crawford Little                  7th         15:39.

 Alex Potter                         8th         16:32.

 Stewart Barnett                 7th         16:22.

 C Team  11th.

 Damien Moore                12th         16:47.

 Tom Ord                           12th         17:10.

 Jonathan Millar               11th         16:21.

 Peter Ramsay                  11th         17:47.

 D Team.

 Kenny McVey                   17th         22:55.

 West District CC Relay Championships.

 Sat. 08-10-16.

 Kilmacolm.

 A Team 4th.

 Afewerki Haile                  2nd           12:21.

 Jamie MacKinnon           5th            12:52.

 Max Milarvie                     5th            13:00.

 Martin Hayes                    4th            12:46.

 B Team 18th.

 Patrick Bowman            38th            14:16.

 Chris Boyle                     31st            13:54.

 Kieron Rafferty              19th            13:22.

 Steven Bryce                  18th            13:42. 

 C Team 55th. (15th Vet Team).

 Ralph Connolly               59th            15:23.

 Duncan Thomson          54th            15:18.

 Tom Ord                          55th            16:35.

 Jonathan Millar              54th            16:06.

 D Team.

 Damien Moore               73rd             16:13.

 Kenny McVey                 77th             21:39.

 Ladies A Team 3rd.

 Mhairi Henry                    2nd            14:19.

 Julie Dobin                       2nd            15:35.

 Anna Tait                          3rd             14:27.

 Ladies B Team 5th.

 Suzanne Gilmour             5th             14:35.

 Rhian Daws                       4th             15:03.

 Claire Thompson             5th              15:36.