Saturday, December 16, 2017

YDL Final

The Scottish Final of the Lower Age Group YDL and U17 Track and Field Challenge took place at Grangemouth Stadium on Saturday 29th July.  Well done to all athletes who competed at this event and placed VP-Glasgow 3rd on the day for the YDL and 4th in the U17 T & F Challenge.

(Results are provisional and still unscrutinised - not to be forwarded to Power of 10 at this time.)

Performances of note are listed below.

 

U13B

Fraser Gilmour was 3rd “A” and David Kirkpatrick was 1st “B” in the 1500m with times of 5:04.41s and 5:12.67s respectively.

Cameron Weir was 3rd “A” in the High Jump with a height of 1.30m (AAA Grade 4). Cameron was also 3rd “A” in the Javelin with a throw of 22.80m (AAA Grade 4).

 

U13G

Evie Greig was 3rd “A” and Catriona Scott was 1st “B” in the 75m with times of 10.46s (AAA Grade 2) and 10.79s (AAA Grade 3) respectively.

Evie Greig was 2nd “A” and Rachel Maclean was 1st “B” in the 150m with times of 20.71s and 21.57s respectively.

Holly Kirkwood was 1st “A” and Beth Bushell was 2nd “B” in the 800m with times of 2:30.23s and 2:35.92s.

Valencia Wright was 2nd “A” and Sophie Sinclair 2as 2nd “B” in the 1200m with times of 4:03.68s (AAA Grade 1) and 4:11.01s (AAA Grade 1).

Catriona Scott was 2nd “A” and Rachel Maclean was 1st “B” in the 70m Hurdles with times of 11.75s (AAA Grade 1) and 12.06s (AAA Grade 2).

Holly Kirkwood was 1st “A” in the Long Jump with a jump of 4.85m (AAA Grade 1).

Evie Greig was 1st “A” and Catriona Scott was 1st “B” in the High Jump with heights of 1.43m (AAA Grade 1) and 1.40 (AAA Grade 1) respectively.

Meghan Porterfield was 1st “A” and Rachel Maclean was 3rd “B” in the Shot Putt with throws of 10.75m (AAA Grade 1) and 6.01m respectively.

Meghan Porterfield was 2nd “A” and Niamh Finnieston was 2nd “B” in the Javelin with throws of 19.01m (AAA Grade 4) and 13.20m respectively.

The 4 x 100m Relay team was 2nd with a time of 54.62s.

 

U15B

Sol Stewart was 1st “A” in both the 100m and 200m with times of 11.86s (AAA Grade 2) and 24.17s respectively.

Ben Chatham was 2nd “A” in the Discus with a throw of 24.29m.

 

U15G

Skye Turner was 3rd “A” in the 300m with a time of 45.34s.

Jenna Little was 3rd “B” in the 800m with a time of 2:33.50s.

Katie Burr was 2nd “A” and Ellie Davidson was 2nd “B” in the 75m Hurdles with times of 11.81s (AAA Grade 1) and 12.34s (AAA Grade 3).

Abbey Orr was 2nd “A” and Ava Smith was 2nd = “B” in the High Jump with heights of 1.45m and 1.40m respectively.

Katie Burr was 1st “A” in the Shot Putt with a throw of 10.04m (AAA Grade 2).

Lucy Gardner was 1st “A” in the Discus with a throw of 27.84m.

The 4 x 300m Relay team was 1st with a time of 2:56.33s.  Team consisted of Amy Kirkpatrick, Lisha Carruth, Skye Turner, Katie Burr.

 

U17M

Adam Orr was 1st “A” in the Long Jump with a jump of 6.28m.

Jamie Stevenson was 1st “A” in both the 200m and 100m with times of 23.00s and 11.34s respectively.

The 4 x 100m Relay team was 1st with a time of 46.52s.  Team consisted of Aaron Belkevitz, Sean McGraw, Liam O’Hear, Jamie Stevenson.

 

U17W

Rachel Hunter was 1st “A” in the Long Jump with a jump of 5.02m.

Nikki Li was 3rd “B” in the 200m with a time of 28.24s.

Adrienne Murray was 2nd “A” in the 800m with a time of 2:21.96s.

Robyn Taylor was 2nd “A” and Rachel Hunter was 2nd “B” in the 100m with times of 12.64s and 13.18s respectively.

The 4 x 100m Relay team was 2nd with a time of 52.26s.  Team consisted of Rebecca Love, Rachel Hunter, Nikki Li, Robyn Taylor.

 

Linda Innes