Sunday, December 16, 2018

YDL Match 2

Match 2 of Division 1, Lower Age YDL and U17 T & F Challenge took place at Grangemouth on Sunday 20th May.  Our points total on the day put us in 4th place.  Well done to all our athletes who competed and made this possible.  Performances of note are listed below.

U13G

Sarah Bonad was 3rd “A” in the 75m with a time of 10.83s (AAA Grade 3 performance) and 1st “B” in the 150m with a time of 21.16s.

Jenna Hilditch was 1st “A” in the 150m with a time of 20.05s and 2nd “A” in the 70m Hurdles with a time of 11.66s (AAA Grade 1 performance).

Sophie Sinclair was 3rd “A” in the 1200m with a time of 3:57.96s (AAA Grade 1 performance).

Rebecca Barnett was 3rd “B” in the 1200m with a time of 4:21.10s.

Zoe Loughrey was 3rd “B” in the 70m Hurdles with a time of 14.13s.

Holly Hailstone was 1st “A” in the Javelin with a throw of 19.99m (AAA Grade 3 performance).

U13B

David Kirkpatrick was 3rd “A” in the 800m with a time of 2:29.57s.

Saul McGlennan was 3rd “A” in the 1500m with a time of 5:02.13s.

Brodie Wright was 3rd “A” in the 75m Hurdles with a time of 14.16s.

U15G

Evie Greig was 1st “A” in the 100m with a time of 13.17s (AAA Grade 3 performance); 2nd “A” in the 200m with a time of 26.88 and 1st B” in the High Jump with a height of 1.50m (AAA Grade 3 performance).

Beth Bushell was 1st “A” in the 800m with a time of 2:28.35s and 3rd “B” in the Long Jump with a jump of 3.97m.

Holly Kirkwood was 1st “B” with a time of 2:28.29s and 1st “A” in the Long Jump with a jump of 4.67m (AAA Grade 4 performance).

Ellie Davidson was 2nd “A” in the 75m Hurdles with a time of 11.84s (AAA Grade 1 performance) and 1st “A” in the High Jump with a height of 1.50m (AAA Grade 3 performance);

Katie Burr was 1st “B” in the 75m Hurdles with a time of 12.25m (AAA Grade 3 performance); 3rd “A” in the Shot Putt with a throw of 9.92m (AAA Grade 2 performance) and 1st “A” in the Javelin with a throw of 26.81m (AAA Grade 3 performance).

Eva Fraser was 3rd “B” in the Shot Putt with a throw of 7.06m and 2nd “B” in the Javelin with a throw of 15.45m.

U15B

Ben Chatham was 1st “A” in the 80m Hurdles with a time of 12.05s (AAA Grade 2 performance); 3rd “A” in the High Jump with a height of 1.50m and 1st “A” in the Discus with a throw of 29.54m (AAA Grade 3 performance).

Josh Sumpter was 2nd “B” in the Discus with a throw of 18.67m; 3rd “A” in the Hammer with a throw of 16.58m and 3rd “B” in the Javelin with a throw of 19.58m.

Cameron Weir was 3rd “A” in the Javelin with a throw of 23.15m.

U17W

Jojo Littlefield was 2nd “A” in the 800m with a time of 2:28.05s.

U17M

Jamie Stevenson was 1st “A” in the 200m with a time of 23.03s and 1st “A” in the 100m with a time of 11.54s.

Ross Whitelaw was 1st “A” in the 800m with a time of 1:57.48s.

 

Linda Innes